0:00
0:00

Тривалість та якість нашого життя передусім залежать від харчування - стверджу­ють учені. Проаналізувавши харчові звички багатьох довгожителів, з'ясували, яка їжа приносить максимально користі, а яка, навпаки, вко­рочує життя. Про те, яким має бути ідеальний раціон, як правильно споживати певні продукти, та про найпоши­реніші кулінарні гріхи україн­ців спілкуємося з дієтологом Тетяною Припхан.

 

- Відомо, що кожна людина і кожна сім'я має свої харчові традиції. За вашими спостере­женнями, наскільки вони пра­вильні з погляду дієтології та як те, що ми їмо, впливає на наше здоров'я?

- Про здорове харчування мож­на говорити багато. Антиракова, антистресова їжа - те, що можна віднести до цієї категорії. Спіл­куючись із пацієнтами, я завжди говорю про користь і шкідливість продуктів, яким вони надають пе­ревагу. І те, як щоденний раціон може змінити їхнє життя, - вектор обирають вони самі. Продукти, які завдають чимало шкоди організму, - це передусім смажена їжа. За ста­тистикою, є випадки, коли молоді люди (30-35-річні) занедужують на онкологічні захворювання.

Чому це відбувається? Тому що насправді багато людей не уміє харчуватися правильно. Вони люблять часто бувати в бістро, в закладах швидкого харчування. Однак потрібно пам'ятати, що важлива не кількість спожитої їжі, а якість. Звіс­но, раз чи двічі на місяць можна піти в такий заклад, посмакувати м'ясом із хрумкою скоринкою чи іншими не дуже корисними стравами, але зде­більшого ми маємо їсти якісну їжу.

- Крім закладів швидкого харчування, чим іще грішать українці?

- Ще одна рекомендація, що може покращити здоров'я: їжа має бути свіжою. Це особливо стосується перших страв. Загалом у дієтології рекомендують споживати лише тверду їжу, щоб організм завжди працював - перетворював енергію і всі корисні речовини добре засво­ювалися. Перші страви можна їсти тільки як перекус. Запам'ятайте: перша страва не може стояти дов­ше, ніж шість годин. Якщо ми хоче­мо з'їсти першу страву, наприклад, борщ, наступного дня, ми повинні перекип'ятити його, але якщо ми ще раз кип'ятитимемо, то знищимо корисні речовини, які в ньому є. Ми ж звикли вважати, що борщ має настоятися, мовляв, що не день він дедалі смачніший...

Отож я не рекомендую спожива­ти перші страви або ж готувати їх потрібно стільки, щоб з'їсти за раз і не залишати на потім. Овочі слід споживати свіжими, найкраще у ви­гляді салату, без майонезу. Він міс­тить трансжири, що спричиняють рак. До ракотворчих продуктів та­кож належать попкорн, несезонні фрукти, консервовані продукти, пе­рероблене м'ясо (магазинні шинки, ковбаси), лосось із рибних ферм, чипси, рафінована олія, маргарин, рафінований цукор, штучні підсо­лоджувані, продукти з написом: «Дієтичний», алкоголь у надмірних кількостях, продукти швидкого харчування.

Щодо наших національних страв (вареників, дерунів), то все це ви­сококалорійна їжа. Нині середньостатистичний українець не витрачає стільки енергії, щоб їсти такі продукти, до того ж клімат на­багато тепліший, аніж колись, щоб уживати такі страви частіше, ніж раз на тиждень.

-      Мабуть, без жирів неможли­во обійтися в харчуванні. Яким видам жирів найкраще надавати перевагу?

Це передусім олія. Олію потріб­но споживати тільки сирою. Корис­ною вважають нерафіновану олію першого віджимання - це оливкова олія, соняшникова, а також лляна, проте щодо останньої, то її важко придбати в Україні, адже лляна олія має короткий термін споживання - лише місяць після того, як пляшку відкоркують. Цю олію потрібно тримати в холодильнику, в тем­ному посуді, адже за місяць вона окислюється, стає гіркою і втрачає корисні властивості.

-      А як бути ласунчикам, які не уявляють свого життя без десертів?

-      Насправді найкраще відмови­тись від традиційних гастрономіч­них десертів, оскільки це справжні цукрові бомби, до того ж вони міс­тять трансжири. Найкорисніший натуральний десерт - мед, на його основі ми самі можемо приготува­ти десерти, наприклад, цукерки з потрібненими горіхами з медом, кокосовою стружкою та перемеленими сухофруктами. Корисний чорний шоколад з какао-бобами (не менше ніж 70%). Фрукти, сухофрукти - це також натуральні десерти, вони містять достатньо фруктози, клітковини, багато вітамінів.

-      Яку кількість води потрібно споживати щодня, щоб добре почуватися, адже існують су­перечливі погляди щодо цього питання?

-      Стосовно кількості споживан­ня сирої води - насправді немає стандартів, що людина повинна випивати півтора-три літри рідини щодня. Адже ми приймаємо воду і зовні (через шкіру), і з фруктами, овочами; чай - це також рідина. Навіть вдихаючи вологу, людина поповнює організм водою. Важли­во не дотримуватися стандартів, не споживати воду насилу, бо це спри­чиняє перевантаження нирок. Воду потрібно пити зі свіжовичавленим лимонним соком, якщо немає про­типоказань, за 15-20 хвилин до вживання їжі.

         А ще повинна наголосити: щоб добре почуватися, людина має, крім того, що повноцінно і здорово харчуватися, багато рухатися,  що­найменше півгодини ходити, за­йматися фізкультурою, неодмінно споживати воду (коли хочеться), їсти мінімум півкілограма фруктів і овочів на день. Регулярно (що три години) харчуватися - маленькими порціями. Останній прийом їжі має бути за три-чотири години до сну. Тоді всі ми помітимо, як почне змінюватися наше життя на кра­ще, і завжди відчуватимемо силу, енергію і здоровий оптимізм.

         Підготувала Зоряна ГРАБАР

 

Контакти

  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • www.life-tv.ua
Scroll to top