-
Створено: 01 травня 2016
Скачать шаблоны Joomla 3.5 на русском.
Спортивные Joomla 3.5 шаблоны.
Тривалість та якість нашого життя передусім залежать від харчування - стверджують учені. Проаналізувавши харчові звички багатьох довгожителів, з'ясували, яка їжа приносить максимально користі, а яка, навпаки, вкорочує життя. Про те, яким має бути ідеальний раціон, як правильно споживати певні продукти, та про найпоширеніші кулінарні гріхи українців спілкуємося з дієтологом Тетяною Припхан.
- Відомо, що кожна людина і кожна сім'я має свої харчові традиції. За вашими спостереженнями, наскільки вони правильні з погляду дієтології та як те, що ми їмо, впливає на наше здоров'я?
- Про здорове харчування можна говорити багато. Антиракова, антистресова їжа - те, що можна віднести до цієї категорії. Спілкуючись із пацієнтами, я завжди говорю про користь і шкідливість продуктів, яким вони надають перевагу. І те, як щоденний раціон може змінити їхнє життя, - вектор обирають вони самі. Продукти, які завдають чимало шкоди організму, - це передусім смажена їжа. За статистикою, є випадки, коли молоді люди (30-35-річні) занедужують на онкологічні захворювання.
Чому це відбувається? Тому що насправді багато людей не уміє харчуватися правильно. Вони люблять часто бувати в бістро, в закладах швидкого харчування. Однак потрібно пам'ятати, що важлива не кількість спожитої їжі, а якість. Звісно, раз чи двічі на місяць можна піти в такий заклад, посмакувати м'ясом із хрумкою скоринкою чи іншими не дуже корисними стравами, але здебільшого ми маємо їсти якісну їжу.
- Крім закладів швидкого харчування, чим іще грішать українці?
- Ще одна рекомендація, що може покращити здоров'я: їжа має бути свіжою. Це особливо стосується перших страв. Загалом у дієтології рекомендують споживати лише тверду їжу, щоб організм завжди працював - перетворював енергію і всі корисні речовини добре засвоювалися. Перші страви можна їсти тільки як перекус. Запам'ятайте: перша страва не може стояти довше, ніж шість годин. Якщо ми хочемо з'їсти першу страву, наприклад, борщ, наступного дня, ми повинні перекип'ятити його, але якщо ми ще раз кип'ятитимемо, то знищимо корисні речовини, які в ньому є. Ми ж звикли вважати, що борщ має настоятися, мовляв, що не день він дедалі смачніший...
Отож я не рекомендую споживати перші страви або ж готувати їх потрібно стільки, щоб з'їсти за раз і не залишати на потім. Овочі слід споживати свіжими, найкраще у вигляді салату, без майонезу. Він містить трансжири, що спричиняють рак. До ракотворчих продуктів також належать попкорн, несезонні фрукти, консервовані продукти, перероблене м'ясо (магазинні шинки, ковбаси), лосось із рибних ферм, чипси, рафінована олія, маргарин, рафінований цукор, штучні підсолоджувані, продукти з написом: «Дієтичний», алкоголь у надмірних кількостях, продукти швидкого харчування.
Щодо наших національних страв (вареників, дерунів), то все це висококалорійна їжа. Нині середньостатистичний українець не витрачає стільки енергії, щоб їсти такі продукти, до того ж клімат набагато тепліший, аніж колись, щоб уживати такі страви частіше, ніж раз на тиждень.
- Мабуть, без жирів неможливо обійтися в харчуванні. Яким видам жирів найкраще надавати перевагу?
Це передусім олія. Олію потрібно споживати тільки сирою. Корисною вважають нерафіновану олію першого віджимання - це оливкова олія, соняшникова, а також лляна, проте щодо останньої, то її важко придбати в Україні, адже лляна олія має короткий термін споживання - лише місяць після того, як пляшку відкоркують. Цю олію потрібно тримати в холодильнику, в темному посуді, адже за місяць вона окислюється, стає гіркою і втрачає корисні властивості.
- А як бути ласунчикам, які не уявляють свого життя без десертів?
- Насправді найкраще відмовитись від традиційних гастрономічних десертів, оскільки це справжні цукрові бомби, до того ж вони містять трансжири. Найкорисніший натуральний десерт - мед, на його основі ми самі можемо приготувати десерти, наприклад, цукерки з потрібненими горіхами з медом, кокосовою стружкою та перемеленими сухофруктами. Корисний чорний шоколад з какао-бобами (не менше ніж 70%). Фрукти, сухофрукти - це також натуральні десерти, вони містять достатньо фруктози, клітковини, багато вітамінів.
- Яку кількість води потрібно споживати щодня, щоб добре почуватися, адже існують суперечливі погляди щодо цього питання?
- Стосовно кількості споживання сирої води - насправді немає стандартів, що людина повинна випивати півтора-три літри рідини щодня. Адже ми приймаємо воду і зовні (через шкіру), і з фруктами, овочами; чай - це також рідина. Навіть вдихаючи вологу, людина поповнює організм водою. Важливо не дотримуватися стандартів, не споживати воду насилу, бо це спричиняє перевантаження нирок. Воду потрібно пити зі свіжовичавленим лимонним соком, якщо немає протипоказань, за 15-20 хвилин до вживання їжі.
А ще повинна наголосити: щоб добре почуватися, людина має, крім того, що повноцінно і здорово харчуватися, багато рухатися, щонайменше півгодини ходити, займатися фізкультурою, неодмінно споживати воду (коли хочеться), їсти мінімум півкілограма фруктів і овочів на день. Регулярно (що три години) харчуватися - маленькими порціями. Останній прийом їжі має бути за три-чотири години до сну. Тоді всі ми помітимо, як почне змінюватися наше життя на краще, і завжди відчуватимемо силу, енергію і здоровий оптимізм.
Підготувала Зоряна ГРАБАР