0:00
0:00

Інколи надмір спожитої гострої чи смаженої їжі може спровокувати виникнен­ня печії. Чимало хто знає, як позбутися неприємних симптомів, скориставшись різноманітними «домаш­німи» рецептами. Однак як бути, якщо печія дошкуляє постійно? Про які захворю­вання може свідчити цей симптом і яких рекомендацій варто дотримуватися, щоб не спровокувати загострення недуг шлунково-кишкового тракту - про це спілкуємося з лікарем-гастроентерологом Львівського обласного клінічного діагностичного центру Войціцькою Уляною Євгеніївною.

 

 

                Мабуть, у світі немає людини, яка принаймні раз у житті не по­терпала від такого неприємного відчуття, як печія. Але, на жаль, мало хто знає, що це відчуття може бути одним з основних симптомів такої недуги, як ГЕРХ – гастроезофагеальної рефлексної хвороби,- розповідає Уляна Войціцька.

                 Нині ГЕРХ вважають одним із найпо­ширеніших гастроентерологічних захворювань. Варто зауважити, що в однаковій кількості хворіють і чоловіки, і жінки.

Якщо говорити мовою медичних термінів, основним чинником у розвитку недуги треба вважа­ти порушення функції нижнього стравохідного сфінктера, тобто циркулярного гладкого м'яза, який розташований між стравоходом та шлунком і перебуває в стані постійного тонічного скорочення. У разі недостатності сфінктера відбувається викидання кислого шлункового вмісту у стравохід і подразнюється слизова оболонка стравоходу. Ще гірше на слизо­ву оболонку стравоходу впли­ває потрапляння дуоденального вмісту - вмісту дванадцятипалої кишки, який складається із жовчі, панкреатичного соку та секрету дванадцятипалої кишки. Цей так званий «лужний» викид є ще не­безпечніший і агресивніший для слизової оболонки стравоходу. Які ж причини виникнення такої недостатності?

                 Передусім це переїдання, го­ризонтальне положення одразу після їди, зловживання алкоголем, газованими напоями, куріння, вживання продуктів, які знижують тонус нижнього стравохідного

сфінктера (кави, міцного чаю, шо­коладу, м'яти, цитрусових, томатів, цибулі, часнику, молока, жирних сортів м'яса і риби, а також сма­жених страв, гострих приправ, консервації), тривале приймання деяких медикаментів (спазмоліти­ків, бета-блокаторів, седативних, снодійних засобів, а ще препаратів, що містять кофеїн: «Цитрамон», «Копацил» тощо. До причин також належить робота, що пов'язана з частими нахилами, із напруженням м'язів черевного пресу, з підніман­ням важких вантажів, із носінням корсетів, бандажів, тугих поясів, а ще ожиріння. Варто зазначити, що не завжди ці фактори спри­чиняють розвиток ГЕРХ, але лікар повинен попередити пацієнта про небезпеку виникнення цього за­хворювання.

-          Які обстеження радить про­йти лікар-гастроентеролог пацієн­тові, якому дошкуляє печія?

-          У разі виникнення симптомів печії, відрижки пацієнтові реко­мендують звернутися в медичний заклад, пройти обстеження - фіброгастроскопію (за потреби рент­геноскопію, рН-метрію) й отримати поради лікаря щодо цієї проблеми. Медикаментозні засоби, які за­стосовують у лікуванні ГЕРХ, - це передусім блокатори шлункової секреції - препарати, які гальмують вироблення хлористоводневої кислоти парієтальними клітинами шлунка. Тому, навіть якщо шлун­ковий уміст потрапляє до страво­ходу, він уже не є агресивним і не спричиняє симптомів ГЕРХ. Окрім цих препаратів, можуть призна­чати прокінетики, антациди. З немедикаментозних засобів можна застосовувати фітопрепарати, які мають протизапальну дію на сли­зову оболонку стравоходу: насіння льону, сік тертої сирої картоплі, відвар листя волоського горіха. в будь-якому разі лікар повинен пропонувати пацієнтові передусім здоровий спосіб життя.

-          Наскільки небезпечна печія?

-          Насправді це грізний симптом, отож, якщо вона дошкуляє людині, потрібно неодмінно звернутися до лікаря, адже за допомогою фіброгастроскопії можна визначити ступінь ураження стравоходу: чи це функціональний стан, коли допікає печія, але ще немає по­дразнення стравоходу, чи це вже ерозії тощо - з огляду на це при­значають лікування. Доволі часто у світі це проблема номер один, щодо Львова - тут каву п'ють усі, поширене куріння, переїдання і шкідливі звички, що провокують викидання кислоти.

-          Які засоби можна застосо­вувати вдома, якщо печія не турбує часто, а виникла, скажі­мо, після споживання надмірної кількості їжі?

            - Можна спробувати декілька днів приймати антациди: якщо ви­никла печія, раджу випити ложку «Алмагелю» чи «Маалоксу». Якщо допомагає, то можна приймати його якийсь час. Надзвичайно корисний у разі печії відвар льону. Людям, які потерпають від цього неприємного симптому, також можна споживати гідрокарбонатну воду (за півгодини після їди 100- 150 г кімнатної температури) або теплу, наприклад, «Плосківську», а от розчин соди, який іноді ре­комендують у народній медицині, протипоказаний.

          Загалом печія - це насамперед наслідок неправильного способу життя, тож для профілактики треба змінювати спосіб життя: після їди не лягати спати, не наїдатися на ніч, не носити тугих поясів, не вживати кави, не пити газованих напоїв. Завжди пам'ятайте, що цигарка і кава для стравоходу - справжня катастрофа.

Підготувала Зоряна ГРАБАР

Контакти

  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • www.life-tv.ua
Scroll to top